Czyścimy pralkę. Na co zwrócić uwagę?

Zazwyczaj zauważamy, że coś jest nie tak z naszą pralką, kiedy ubrania po wyjęciu mają nieprzyjemny zapach. Zastanawiamy się wówczas, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Powodów może być kilka, choćby nagromadzony brud i zanieczyszczenia w bębnie lub zastoje wody w rurach. Jak wyczyścić pralkę, żeby korzystanie z niej było komfortowe i nie powodowało frustracji?

Czyścimy pralkę krok po kroku.

1. Odłącz urządzenie od źródła zasilania i wyjmij z bębna wszystkie ubrania.
2.Wyjmij szufladę przeznaczona na środki piorące.
3. Odkręć filtr i zdemontuj rury odpływowe, o ile to jest możliwe.
Jak wyczyścić pralkę?
+Filtr opłucz wstępnie pod strumieniem bieżącej wody. Użyj odkamieniacza, aby usunąć nagromadzone złogi kamienia. Nie zapomnij umyć komory filtra i jeżeli sytuacja tego wymaga, użyj odkamieniacza również w tym miejscu.
+Szufladę opłucz podobnie jak filtr pod strumieniem bieżącej wody. Umyj ją dokładnie z użyciem średnio szorstkiej gąbki i detergentu. Gdy widzisz, że szuflada jest zakamieniona, wrz odkamieniacz i zastosuj się do instrukcji na opakowaniu. Po skończonych czynnościach, wytrzyj szufladę do sucha. Pamiętaj o komorze. Ona także powinna być umytą.
+Zajrzyj do rur odpływowych. Przepłucz je posługując się strumieniem wody o dosyć dużym ciśnieniu. Pozostaw do wyschnięcia. Możesz też przepłukać rury dodając do wody detergentu. Może być to nawet zwykły płyn do naczyń. Po przelaniu rur woda ze środkiem myjącym, ustaw bieżącą wodę na duże ciśnienie i ponownie przepłucz przewody.
+Sprawdź jak wygląda bęben pralki. Przy pomocy miękkiej szmatki usuń wszelkie zabrudzenia, takie jak włosy i kurz.
+Połącz wszystkie elementy pralki. Włóż na miejsce filtr, zamontuj ponownie rury, aby nie powstały żadne zgięcia. Szufladę umieść w komorze.
+Nastaw program na najwyższą temperaturę. Włącz pralkę bez żadnych rzeczy znajdujących się w środku, czyli na ,,pusto”.
+ Po skończonym programie użyj jeszcze profesjonalnych środków do czyszczenia pralek, np. tych zawierających aktywny węgiel.
+ Zostaw otwarte drzwiczki pralki i zadbaj o odpowiednią cyrkulację powietrza. Ustaw w łazience wentylatory lub otwórz okno. Sprawna wentylacja pomoże osuszyć pozostała w pralce wilgoć.
Jeśli już wiesz, jak czyścić pralkę, pamiętaj też, aby myć i odkamieniać ja regularnie. Dzięki temu będziesz mógł używać jej z największą przyjemnością.