Nowa propozycja dla prawa budowlanego

Ostatnio w mediach pojawiły się najnowsze doniesienia, że rząd szykuje nam pewne zmiany jeśli chodzi o prawo budowlane. Szereg zmian w przepisach przygotował resort inwestycji i rozwoju. Zmiany w prawie mają sprawić, że przyspieszona będziesz realizacja nowych inwestycji. Z wypowiedzi ministra inwestycji i rozwoju – Pana Jerzego Kwiecińskiego wynika, że uproszczone będą reguły prawne, a także dokumentacje budowlanej będą w prostszej formie. Takie wiadomości znamionują, że łatwiej będzie można się wybudować oraz rozpocząć inwestycje budowlane.

Jak będzie wyglądać projekt budowlany, gdy nowe prawo wejdzie w życie?

Jak dotąd projekt budowlany składał się z planu zagospodarowania terenu lub działki (zwracano uwagę na jego usytuowanie, sieć komunikacyjną oraz informację o obszarze oddziaływania obiektu), planu architektoniczno-budowlanego (informacje o układzie przestrzennym oraz szereg rozwiązań materiałowych oraz technicznych) oraz projektu technicznego. Owy projekt techniczny będzie składany w odpowiednim urzędzie wraz z wnioskiem, który udzieli pozwolenia na użytkowanie lub zgłoszenie zakończenia prac budowlanych. Dodatkowo znikną opłaty za wydanie warunków technicznych od firm wodociągowo-kanalizacyjnych.

Nowe prawo może cieszyć się sporym uznaniem. Rząd wychodzi naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, którzy planują budować mieszkania na sprzedaż. Również zyska przeciętny Kowalski. Będzie po prostu mniej zbędnej „papierkologii” oraz zmniejszy się niezbędna dokumentacja. Spadną koszty biurokratyczne.

Jak wygląda sprawa z samowolą budowlaną?

Po zmianie przepisów będzie o wiele łatwiej. Poprawi się bezpieczeństwo budynków. Łatwiejsza będzie ich legalizacja. Zostaną one włączone w system kontroli okresowych, który spowoduje, że ich użytkowanie będzie o wiele bezpieczniejsze. Aby zalegalizować budynek, trzeba będzie przedstawić ekspertyzę techniczną, który gwarantuje, że użytkowanie budynku nie będzie dla nikogo zagrożeniem. Natomiast w sytuacji przemienienia mieszkania na przedszkole trzeba będzie zrobić ekspertyzę przeciwpożarową.

Nowe propozycje przepisów zostały pozytywnie i ciepło ocenione przez ekspertów. Ułatwienia sprawią, że o pozwolenia na budowę będzie o wiele łatwiej. Szybciej będzie trwać też procedura wystawiania takich pozwoleń. Prawo budowlane staje się dzięki temu prostsze i bardziej zrozumiałem dla przeciętnego Kowalskiego, który przecież nie musi być ekspertem od prawa, żeby zrozumieć przepisy. Na nowych przepisów zyskają wszyscy, którzy uczestniczą w procesie stawiania nowych budynków lub przekształceń istniejących.