Witarianizm – sposób życia w różnych wydaniach

Kiedy zastanawiasz się nad radykalną zmianą sposobu życia oraz wprowadzeniem lżejszej diety, dającej więcej energii, przy minimalnej kaloryczności, rozwiązaniem może się okazać witarianizm.

Surowa dieta zasady żywienia

Jeśli nigdy wcześniej nie spotkałeś się z tym pojęciem, spieszymy z wyjaśnieniem. Witarianizm, czyli dieta witariańska, opiera się na spożywaniu wyłącznie surowych produktów. Nie można ich gotować, ani smażyć, ani grillować.

W zależności od indywidualnych upodobań, można zdecydować się na inny wariant diety. Wyróżnia się trzy podstawowe typy: wegański, wegetariański i wszystkożerny.

Najpopularniejsza i występująca w największej ilości odsłon jest dieta wegańska, która zakłada jedzenie wyłącznie surowych produktów pochodzenia roślinnego. Wymaga to sporo inwencji i wiedzy, aby przygotować smaczne i odpowiednio zbilansowane posiłki. W przypadku tego wariantu diety występuje bowiem problem z dostarczaniem do organizmu odpowiedniej ilości białka i witaminy B12. Ponadto jeśli nie mamy problemów z nadwagą, spożycie odpowiedniej dla naszej masy ciała ilości kalorii może być również wyzwaniem.

Witarianizm to sposób życia, a nie tylko sama dieta.