Wyczyść dywan przed Świętami

Zbliżają się Święta Wielkanocne, więc na pewno masz dużo rzeczy na głowie. Czekają cię zakupy, sprzątanie i gotowanie. Po co się przemęczać? Lepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy czyszczącej dywany.

Jak wygląda proces czyszczenia dywanu

Pranie dywanów to niełatwa sprawa. Można próbować czyszczenia w domu, przy użyciu odkurzaczy piorących. Można też pozostać przy tradycyjnej metodzie mokrej szmatki, detergentu i szorowania na kolanach. Czy warto jednak tak się męczyć? Czy ta metoda całkowicie sprzątnie nasz dywan? Przyjrzyjmy się procesowi fachowego czyszczenia dywanów. Na czym on polega i jak wygląda?
Po umówieniu się z firmą przyjeżdża ona do ciebie po odbiór dywanu. Dzięki temu nie musisz głowić się jak dostarczyć taki ciężki i nieporęczny przedmiot. Następnie dywan jest mierzony i dokładnie sprawdzany. Badana jest jego konstrukcja, włókna, z których się składa, stopień i rodzaj zanieczyszczeń oraz ewentualne zniszczenia. Kolejnym etapem jest trzepanie. Pamiętasz swoje zabawy na osiedlowym trzepaku? A może sama trzepałaś dywan przy okazji domowych porządków i używając mechanicznej trzepaczki? Zapomnij o tym! Dzisiaj trzepanie odbywa się z pomocą specjalistycznych urządzeń. To one pozwalają na usunięcie zanieczyszczeń z najgłębszych nawet warstw naszego dywanu.

 

Po trzepaniu odbywa się odkurzanie osnowy i runa. W końcu można przystąpić do prania. Pierwszym etapem jest pranie wstępne. Polega ono na włożeniu dywanu do urządzenia zwanego pralnicą. Pranie dywanów w pralnicy odbywa się przy użyciu środków chemicznych. Powinny być one dostosowane zarówno do konstrukcji i włókna dywanów, jak i do rodzaju oraz stopnia ich zanieczyszczeń.
Kolejnym etapem jest czyszczenie dywanu przy pomocy specjalnej szorowalki. Pierze ona nie tylko wierzch naszego dywanu, ale sięga również w jego głąb. Proces trwa tak długo, aż zostanie osiągnięty pożądany efekt, czyli znikną wszystkie zabrudzenia. To jednak nie koniec sprzątania! Uprany dywan trzeba dokładnie opłukać i odwirować. Profesjonalna wirówka usunie z niego 95% wody oraz resztki chemii i zabrudzeń. Później dywan jest suszony w suszarni. Utrzymuje się w niej odpowiednią temperaturę i wilgotność. Dzięki temu mamy pewność, że dywan wróci do nas całkowicie suchy.
Po wysuszeniu dywan jest raz jeszcze sprawdzany, żeby przekonać się, czy w procesie czyszczenia usunięto wszystkie zabrudzenia. Na końcu dywan odkurza się po raz ostatni i oddaje właścicielowi.

Czy warto korzystać z usług pralni dywanów?

Jeżeli nie lubisz sprzątania, a wizja wynoszenia dywanu przed blok i trzepanie go na trzepaku przyprawia cię o ból głowy, skorzystaj z usług profesjonalnej pralni. Już wiesz, że cały proces jest skomplikowany i wymaga użycia profesjonalnego sprzętu. Dzięki temu masz pewność, że pozbyłaś się z dywanu wszystkich zabrudzeń. Domowe odkurzacze, nawet te wodne, nie sięgają do najgłębszych warstw naszych dywanów. Poza tym, po praniu ciężko taki dywan dosuszyć i istnieje ryzyko jego zawilgocenia. Dlatego lepiej zdać się na firmę piorącą dywany, a zaoszczędzony czas wykorzystać na swoje przyjemności.