Budujemy studnię głębinową

Woda jest bardzo cenna. Wiedzą o tym przede wszystkim ludzie, którzy żyją na terenach pustynnych. W krajach rozwiniętych dostarczają ją wodociągi. Jednak czasami warto zadbać o to, żeby nasz dom był w nią dodatkowo zaopatrzony. Dlatego posiadacze nieruchomości powinni rozważyć wybudowanie na swoim terenie studni.

Czym jest studnia

Być może studnia kojarzy ci się z takim urządzeniem w starym stylu, które spotykało się często na wsiach. Było ono zaopatrzone w żurawia albo kołowrót, a wodę czerpało się wiadrem. Dzisiaj również możemy spotkać takie studnie. Zazwyczaj są głębokie na kilka metrów, a kopie się je ręcznie. Wewnątrz są one cembrowane, czyli wyłożone betonowymi kręgami. Kręgi muszą do siebie ściśle przylegać. W przeciwnym wypadku zanieczyszczona woda z górnych warstw ziemi mogłaby dostawać się do środka. Rzadko natomiast spotyka się już tradycyjne żurawie czy kołowroty. Zamiast nich, taka studnia wyposażona jest w pompę elektryczną

Nowoczesne studnie głębinowe

Tradycyjna studnia, chociaż jeszcze spotykana, zostaje dzisiaj najczęściej zastąpiona studnią głębinową. Zwana jest ona również studnią rurową, bo jej konstrukcja składa się z dwóch rur. Jedna jest rurą filtrującą, a druga osłonową. Takie studnie mogą sięgać naprawdę głęboko. Nie kopie się ich ręcznie, ale powstają w wyniku wiercenia. Wiercenie studni odbywa się przy użyciu specjalistycznych maszyn. Zajmują się tym profesjonalne firmy. Dzięki tej metodzie głębokość takiej studni może sięgać nawet kilkunastu metrów.
Wbrew pozorom, to, że czerpiemy wodę z dużych głębokości, nie oznacza, że im głębsza studnia, tym lepsza woda. Żeby mieć lepszą wodę, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie pompy i filtry. Jest wiele rodzai pomp. Najrzadziej stosuje się pompy o napędzie ręcznym, chociaż kiedyś były bardzo popularne. Spowodowane to było brakiem dostępu do prądu albo przerwami w jego dostawach. Jeżeli nie mamy takich problemów, zdecydujmy się na pompę elektryczną. Wśród nich spotkamy pompy zanurzone i samozasysające.

Badania geologiczne i pozwolenia na budowę

Czy wiercenie studni wymaga specjalnych pozwoleń? Na początek warto przeprowadzić badanie geologiczne. Dzięki niemu dowiemy się, jak głęboką studnię trzeba wykopać, gdzie znajdują się warstwy wodonośne i czy taka woda będzie nadawała się do użytku. Pamiętajmy, nie każdą wodę ze studni można pić! Niektóre są zanieczyszczone i wymagają uprzedniego przefiltrowania.
Gdy znamy już profil geologiczny naszej działki, zastanówmy się, gdzie zlokalizować naszą studnię. Nie powinna ona przeszkadzać w normalnym użytkowaniu działki i musi znajdować się z dala od zanieczyszczeń. Odpowiednie rozporządzenie wskazuje, gdzie można umiejscowić studnię głębinową. Jeżeli planujemy studnię, której głębokość nie przekroczy 30 m, nie potrzebujemy pozwolenia wodnoprawnego na jej budowę.
Studnia to dobre rozwiązanie dla osób, które szukają alternatywnych metod zaopatrzenia swojego domu w dodatkowe źródło wody. W zależności od naszych potrzeb możemy zdecydować się na studnię kopaną albo głębinową. Do jej budowy warto zatrudnić profesjonalną firmę.