Konflikt z deweloperem – w czym pomoże ci prawnik

Deweloper opóźnia się z oddaniem twojego mieszkania? A może to, co otrzymałeś jest dalekie od tego, co miałeś dostać? Jeżeli z jakiegoś powodu popadłeś w konflikt z deweloperem, skorzystaj z pomocy kancelarii prawnej, która pomoże ci rozwiązać twój problem.

Ustawa deweloperska

Obowiązki dewelopera i prawa nabywcy lokalu określa ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1805). Znajdziemy w niej m.in. informacje jak powinna wyglądać umowa deweloperska i jak od niej odstąpić. Wiadomo jednak, że język prawniczy jest trudny i nie dla każdego zrozumiały. Dlatego już na etapie umowy rezerwacyjnej warto sięgnąć po pomoc prawnika.
Umowa deweloperska zazwyczaj sformułowana jest podobnie, niezależnie od tego, z jakim deweloperem i w jakiej kancelarii notarialnej będziemy ją podpisywać. Musi bowiem zawierać wszystkie zapisy, które przewiduje ustawa. Nie oznacza to, że nie znajdą się w niej sformułowania, których chcielibyśmy uniknąć. Może to być efektem nacisku dewelopera na notariusza albo po prostu wynikiem błędu. Lepiej więc, żeby spojrzał na nią również inny prawnik profesjonalista.

W czym pomoże ci kancelaria prawna

Konfliktów najlepiej unikać, ale nie zawsze jest to możliwe. Jeżeli się da, najbardziej opłacalnym rozwiązaniem sporu jest polubowne załatwienie sprawy. Można tego dokonać w drodze mediacji. Warto w takim wypadku mieć po swojej stronie prawnika, który zna się na prawie nieruchomości. Będzie on nie tylko wsparciem, ale także zwróci naszą uwagę na rzeczy, na które moglibyśmy nie zwrócić sami uwagi.
Gdyby okazało się, że trzeba wejść na drogę sądową, bo konfliktu nie da się rozwiązać polubownie, będziemy potrzebować pomocy radcy prawnego lub adwokata. Będzie on reprezentował nas w sądzie, podpowie jakie dowody zgromadzić, dopilnuje terminów i przygotuje pisma procesowe. Z pewnością ułatwi nam to przejście przez ten trudny czas suchą nogą.
Jeżeli zdecydujesz się na pomoc kancelarii prawnej, to poszukaj takiej, która specjalizuje się w prawie nieruchomości. Być może uważasz, że to zbędny wydatek, ale warto mieć po swojej stronie dobrego prawnika. Budowa domu czy mieszkania pociąga za sobą nie tylko duże wydatki, ale także zajmuje dużo czasu i powoduje stres. Skoro więc możesz go zminimalizować, dlaczego tego nie zrobić. Ile warte są twoje stracone nerwy?
Cena usług prawnych zależy od wielu czynników. W większych miastach może być taniej, bo konkurencja jest większa. Wynagrodzenie kancelarii zależy również od stopnia skomplikowania sprawy. Może okazać się, że tańszą opcją jest wynajęcie prawnika już na etapie umowy rezerwacyjnej. Wskaże on wszystkie błędy i niejasności, które mogą doprowadzić do potencjalnego konfliktu. Pozwoli nam to na uniknięcie problemów i na zaoszczędzenie pieniędzy.
Budowa domów to chleb powszedni dla deweloperów. Oni wiedzą jak konstruować umowy, żeby osiągnąć swój cel, gdzie mogą pojawić się problemy i w jaki sposób je rozwiązać. Oni mają za sobą armię prawników. Dlaczego więc ty miałbyś być na gorszej pozycji? Nie pozwól na to, i już dziś zacznij rozglądać się za profesjonalną kancelarią prawną.