O czym powinieneś pamiętać, gdy zamierzasz kupić mieszkanie?

Kupno mieszkania to niezwykle ważna kwestia w Twoim życiu. Od tego będzie zależeć, jak wyglądać będzie życie Twoje i Twojej rodziny. Nie wolno w tym wypadku działać pochopnie. Trzeba dokładnie i starannie przeanalizować sytuację. Na rynku jest wiele mieszkań na rynku wtórnym i na rynku pierwotnym. To od Ciebie zależy jakie mieszkanie wybierzesz. Musisz brać pod uwagę wiele czynników. Ile pokoi ma mieć mieszkanie, jaki metraż, na którym piętrze ma być mieszkanie, czy chcesz mieć pokoik dla dzieci, itd. Ważna też jest cena mieszkania. Oczywiście mniej zapłacimy za mieszkanie na obrzeżach miasta, a jeszcze inna, wyższa cena będzie dla mieszkań blisko centrum. Powinieneś o tym pamiętać.

Akt notarialny przy zakupie mieszkania. Co trzeba wiedzieć?

Trzeba zadbać o przeniesienie praw własności. Należy spisać akt notarialny. Zajmuje się tym upoważniony do tego notariusz, który zobowiązany jest do uzależnienia sporządzenia aktu notarialnego do wcześniejszego wniesienia odpowiedniej opłaty sądowej. Notariusz pobiera następnie opłatę, którą przekazuje do sądu rejonowego. Pamiętaj o tym, żeby wszystkie dokumenty i akty, które wystawia notariusz, były zrozumiałe i napisane w ludzkim języku.

Gdy akt notarialny wskazuje na przeniesienie, zmianę lub zrzeczenie się prawa ujawnionego w księdze wieczystej, lub gdy na przykład zawiera akt przeniesienia własności nieruchomości, koniecznie trzeba zawrzeć te informacje w księdze wieczystej,

Koszty i opłaty, jakie poniesiesz

Przyjrzyjmy się opłatom sądowym, gdy decydujesz się na zakup mieszkania. Na wstępie trzeba zapisać w księdze wieczystej przeniesienie praw własności danej nieruchomości. Opłaty sądowy, wynikające z zakupu mieszkania przedstawiają się następująco:

200 zł zapłacimy za wpis hipoteki;
100 zł wyniesie nas sporządzenie odpowiedniej księgi wieczystej (pod warunkiem, że mieszkanie jeszcze jej nie ma);
60 zł, to opłata za wpisanie do służebności;
200 zł uiścimy za wpis prawa własności.

,Kupno mieszkania. Odpowiedzialna decyzja, która będzie mieć swoje konsekwencje w przyszłości

Po pierwsze, nie działaj szybko i pochopnie. Wybór odpowiedniego i wymarzonego mieszkania powinien być decyzją dobrze przemyślaną. To nie jest kupno chleba lub bułek w piekarni. Porównuj oferty różnych deweloperów! Sprawdzaj, w jakiej dzielnicy znajduje się mieszkanie, którym się interesujesz! Na którym piętrze chcesz mieszkać? A może na parterze? Porozmawiaj z rodziną o zakupie mieszkania. Poszukaj wartościowych informacji w Internecie. Dzięki temu staniesz się świadomą osobą, która chce kupić piękne mieszkanie, które spełni wszystkie Twoje wymagania.